Kihnu kunstilaagrist

2021. aasta teema: “Looja, võta õnne anda, kaitse Kihnu mereranda

– laseme siis ka seekord kunstnike fantaasial lennata!

Selleaastase laagri nimeks on “Looja, võta õnne anda, kaitse Kihnu mereranda”…eks siis saame näha, millise näoga Looja seekord on..?

● Kihnlane oskab teha paljusid asju oma kätega: oskab teha kõiki töid, samuti püüda kala, laulda-tantsida ja samuti maalida.

● Mõelge, kuidas te tajute maailma kui te elaksite saarel, ümberringi vesi…..kihnlane on oma loomult naivist.

Ajalugu

● Esimene kunstilager toimus Kihnus 16 aastat tagasi Sääre külas, Saare talus, sealt

edasi on kunstilaager toimunud Metsamaa pärimustalus.

● Sumedatel süveöödel ronivad peale rasked tööd põllul ja kangastelgede taga välja naivistid. Keegi ei tea, kuidas nad päriselt saarele sattusid, aga esimesi teateid saare asustamisest naivistide poolt on teada aastast 1518.

● Meie õnneks lubatakse naivistide kuningriiki ka massakaid ehk seaduslikus eesti keeles veel mitte-naiviste mandrilt, kes peale karastavaid ja mõnusaid päevi Kihnu kunstilaagris saavad diplomeeritud naivistideks Kihnu saarel.

Näitus Kihnu muuseumi seinal

Naiivkunsti laager kulmineerub suure kunstinäituse avamisega Kihnu muuseumi seinal.

Muuseumi direktor Maie Aav ehk kohaliku nimega Noodi Maie ootab alati lahke naeratuse ja ootusega, mida uut seekord naivistid on kunstilaagris valmis maalinud.

Elu võimalus Maal

Naiivse kunsti laager on loovuse äratamise võti arvuti- ja nutisõltuvusest vabastamiseks.

Vabadus maalida nii nagu soovid

Meie kunstilaagris ei toimu otsest kunstiõpet ja loomulikult aitame idee teostamisel kaasa, kuid kuidas joonistatakse nina või silma, seda otsustab juba igaüks ise.

Kui tahate tappa naivisti, siis saatke Taljõnna kunsti õppima.

Öömaalimine

Eelmisel aastal esmakordselt leidis aset öömaalimine. Miks peaks maalima päeval, ööd Kihnus on ometi sama head! Salapärased öömaalimised vähestele valitud osalejatele.

Sa ei tea kes ööhämarusest välja astub.. Näiteks möödunud aastal ilmutas end räimerullide ja Kihnu kalurite kaitsepühak Marge.

Marge läbi naivistide silmade ja kõrvade, käte ja jalgade- neid maale sai näha möödundaastasel näitusel Kihnu muuseumi seinal.

Ka sel aastal on oodatud ka eriti andetud inimesed

Oleme avastanud, et eriti suur kunstiline laeng on just neil inimestel, kellel on teadmine, et nad on eriti andetud. See kompleks saadab rohkem kui ∞% inimestest.

Hirm kunsti ees ja tunne, mida kuri kunstiõpetaja koolis sisendas, on paljudele inimestele jätnud eluaegse trauma. Halb kunstiõpetaja ja kompleksid kunsti ees on põhjuseks, miks inimesed on õnnetud kogu elu. Kuidas sellest välja tulla? Haara kinni võimalusest osaleda naivistide kunstilaagris ja su loovus saab taas vabastatud!

Koer kes maalis endast portree

Kihnu on inspireeriv ja kuid seni olime arvanud, et kaunite kunstidega tegelevad vaid inimesed kuid siis saime teada, et ka loomingulised loomad on olemas, neid tuleb vaid piisavalt ja oskuslikult motiveerida ja inspireerida. Ühel hommikul oli üks koer, kes maaillaagrist osa võttis, maalinud endast öösel autoportree – see oli üllatus kõigile.

Naiivkunst, mida see tähendab?

● Naiivkunstnikud kujutavad reeglina seda, mida nad näevad, seda, mis oli ja seda, millest nad unistavad.

● Naiivses kunstis on alati killuke huumorit, teadlased arvutasid välja, et ühes naiivkunsti teoses peab olema 95% headust ja 5% nalja.

Akadeemiline kunstiharidus on naiivkunsti surm

● Naiivkunst on loominguline väljendus, kus kunstnik teeb kunstiteose oma südame ja ilumeele ja loomingulise kirega. See kunst on mõeldud tugevatele.

● Kui lapsed teevad kunsti rõõmu ja õhinaga ja kunst, mida nad loovad, on laetud energia ja ideedega. Kuid siis ühel hetkel sekkub kunstiõpetus ja tehakse selgeks, kuidas on õige.

Meil külas käinud kunstnikud: Marko Mäetamm, Meie Küla Eit Ave Nahkur.